Hollanda’da yaşayan Azerbaycan’lılar Den Haag’ta buluştu

07 Kasım 2016 Pazartesi 09:55

unnamedHollanda Avrasya Türk Kadınlar Vakfı’nin düzenlediği,”Türk Abidelerine Kültürel Soykırım” konferansı Hollanda’nın Lahey kentinde gerçekleşti. Konferansın onur konuğu, Karabağ Şehit Gazi Kadınları Teşkilatı Başkanı Rada Abbas hazır bulundu.

Konferansta, Hollanda Türkleri Konseyi Genel Başkanı Akademisyen Sefa Yürükel, Hollanda Atatürkçü Düşünce Derneği önceki dönem Başkanı Mustafa Cingöz, Hollanda Türkmenleri Birliği Başkanı gazeteci Eşref Kerküklü Hollanda Azerbaycan Hukukçular Birliği Başkanı Atakan Abilov ve pek çok katılımcı hazır bulundu.

Konferans, Hollanda Avrasya Türk Kadınlar Vakfı Başkanı Fatma Aktaş’ın konuşma yapması ile başladı. Aktaş yaptığı açılış konuşmasında,”çok değerli onur konuğumuz Rada Abbas hanım, STK yöneticileri, seçkin basın mensupları ve değerli katılımcılar hepinize esenlik dileklerimi sunuyorum. Tarihte Türk milletine yapılan her türlü soykırama maruz kalmış millet olarak, hakkımızı arayamadık. Hep önümüze engel koydular! Bunu yapanda Türk milletinin içine girmiş devşirmeler oldu. ‘Efendim solcu komünistler Rusya’ya birşey demiyelim aramız açılır. Sağcılar Amerika ve batıya, dinciler ise Araplara dokunmayalım aramız bozulmasın ama millet olarak silinip tarihten gidelim’ düşüncesi oldu. Buda bizi çok geri bıraktı ve hakkımızı talep etmekten ziyade biribirimizle uğraşır olduk. Sağcı, Solcu ve dinci düşüncelerden ziyade milletimize ve haklarımıza sahip çıkmalıyız,” konuşmasını yaptı.

‘AZERBAYCAN VE TÜRKİYE TÜRKLERİ BİRLİK OLUN’

Rada Abbas,”Hollanda’da yaşayan Azerbaycan ve Türkiye Türklerine bir mesaj vermek istiyorum bir olun birlik olun. Sorunlarımız çok büyüktür. Bu sorunlarımızı bertaraf etmek için birlik beraberlik içinde olmalıyız çünkü bu sorunlar Türkiye’nın, Azerbaycan’ın ve Türk dünyasının sorunudur. Karabağımız hala işgal altındadır burda hala binlerce Azerbaycan Türk kadınları esaret altında olan kadınlarımız Türk dünyasının utanç tablosudur ve Azerbaycan’nın isgal olunmuş yerlerinde yer alan abidelere yapılan vahşice saldırılar kabul edilemez. Abidelere saldırmak insanlığa saldırmaktır. Abideler bizim tarihimizin göstergesidir ve insanlık eseridir,” dedi.

 

 

‘UNESCO NERDESİN? ŞUŞA YERLEYEKSAN EDİLDİ’

Azerbaycan’nın Şuşa şehrinde abidelere yapılan saldırıların kabul edilemez olduğunu vurguluyan başkan Rada Abbas konuşmasını şöyle sürdürdü,”1948 yılında UNESCO’nun (Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü) koruması altında olan Şuşa Şehri orta asırlardan kalan tarihi bir şehir olması ve bu şehirde yer alan tarihi abidelerinin taşı taş üstünde kalmamış olan abidelere neden sahip çıkmadığına sesleniyorum, UNESCO’ye nerdesin? Senin koruman altında olan Şuşa Şehri de yer alan abidelerden taşı taş üstünde kalmamış neden sesin çıkmıyor. Bu saldırılar insanlığa ve tarihe yapılan saldırıdır, bunun önüne geçilmeli.”

Konferans Rada Abbas’ın, Hollanda Avrasya Türk Kadınlar Vakfı Başkanı Fatma Aktaş’a plaket vermesi ile son buldu.

plaket-1024x683

Kaynak: avrupaturkmengazetesi.com

 

Comments are closed.