(Basın Bildirisi)

Hollanda’da Nevruz Bayramı.

“Atıl matıl Çarşamba
Bahtım açıl Çarşamba
Ağırlığımı verdim sana
Yüngüllüğünü aldım sender
Sarılığımı verdim sana
Kızıllığını ver bana”

Bu sözler Azerbaycan’da ve Iğdır’da, Nevruz’dan önceki son Çarşamba günü “Ahırıncı Çarşamba” gelinlik çağına girmiş kızların, yakılan ateşin üzerinden atlarken söyledikleri manidir.

Tebrizli Şair Şehriyar da ünlü Haydar Baba manzumesinde:

“Bakıcının sözü, sovı, kağızı,
İneklerin bulaması, ağızı,
Çarşambanın girdekanı, movızı,
Gızlar diyer atıl matıl Çarşamba
Ayna tekin bahtım açıl Çarşamba.”

dizeleriyle bu adeti dile getirir..

Türk Dünyasında Nevruz kutlamaları, yukarıdaki manide görüleceği gibi ülkeden ülkeye, hatta aynıülke içinde bile yöreden yöreye bazı farklılıklar gösterir.

Nevruz Bayramı 25 Mart Pazar günü Hollanda’da da, Avrasya Vakfı tarafından Hollanda koşullarınauyarlanarak ve geniş bir katılımla kutlandı.

Kutlama Avrasya Vakfı Başkanı Fatma Aktaş’ın konuşmasıyla başladı.

Aktaş konuşmasında Nevruz’un tarihçesine değindi. Yeni Gün anlamına gelen Nevruz’ un gece ilegündüzün eşit olduğu ,Güneş Yılının başlagıcı, Baharın birinci günü ve Türk aleminde büyük birbayram olduğunu vurguladı. Aktaş konuşmasını Atamızın “Yurtta barış, cihanda barış” sözleriyle noktaladıktan sonra sözü Türkiye’den gelen CHP İstanbul Milletvekili Ali Özgündüz’e bıraktı.

Sayın Ögündüz kısa konuşmasında birlik ve beraberlik mesajları verdi, Türkiye’den uzakta Nevruz’u kutlamanın ve konuşmanın önemine değinerek, etkinliği düzenleyenlere ve etkinliğe katılan Türk ve Hollandalı misafirlere teşekkür etti. Yeni yılı simgeleyen Nevruz’un aynı zamanda kardeşliği ve barışısimgelediğini vurguladı.

Daha sonra yaklaşık 150 kadar Türk-Hollandalı ve Azerbaycanlı’nın katıldığı kutlamada Milletvekili sayın Ali Özgündüz’e Azeri müzik eşliğinde Nevruz Goncası verildi.

Gunumuz yumurta dövüşü, Uygur Müziği ve benzeri geleneksel Nevruz etkinlikleriyle devam etti.

Neşeli ve bereketli bir yılın başlangıcı Hollanda’da böylece açılmış oldu.

Kutlama, hatıra fotoğraflarının çekilmesiyle son buldu.

Download Avrasya Nevruz Persbericht

Tagged with: