kaynak (Sonhaber.nl): http://www.sonhaber.nl/gundem/8-marta-ornek-olacak-kutlama-h35063.html

8 Mart’a örnek olacak kutlama

Den Haag’da Türk kadınlar başta olmak üzere göçmen kadınların sorunlarını çözmek için gece gündüz çalışan Avrasya Kadınlar Vakfı, Dünya kadınlar gününü resim sergisi ve yazarlarla, kitaplarla kutladı.

 

10582855_10153069790423329_998125496261741378_o

Bilinen kutlamaların dışında bir etkinlik düzenleyen Avrasya Kadınlar Vakfı, 3 Mart tarihinde kutladıkları etkinlikte önce Ressam Nesrin Giray’ın resim sergisini açtı. Theater De Vaillant’da Hollandalıların da yoğun ilgi ile izlediği Nesrin Giray’ın fırçasından çıkan resimler 15 gün boyunca ziyaret edilip görülebilecek.

Ardından Vakfın binasında bir araya gelen yaklaşık 40 hanım bilinen kutlamaların dışında davet ettikleri yazarlarla dünya kadınlar gününü kitapla kutladılar.

Kadının yazısız Tarihi ‘M’ ve ‘N’ sesi, Anadolu’da Kadının Kültürel Şifreleri, Kadın Saçı Büyü ve Türban kitabının yazarı Yıldız Cıbıroğlu’nun tele konferansla canlı katıldığı kutlamada yazar kitapları ve çalışmaları hakkında bilgi verdi. Kadına şiddet, çocuk istismarı gibi konularında ele alaındığı kutlamda okuma günlerinde Cıbıroğlu’nun kitaplarını okuyan Avrasya Kadınlar Vakfı yöneticileri ve üyeleri yazara kitapları hakkında ve sorular sordular, yazarı Hollanda’ya davet ettiler.

DSC_1013

Yıllardır Hollanda’da yaşayan ve Göçmen kadınların sorunlarını yakından bilen yazar şair Gülümser Kalender Tezcan ve şair, yazar, gazeteci Yavuz Nufel’in de hazır bulunduğu kutlamada Yavuz Nufel, şiir dinletisi ile birlikte kadın hakkında var oluştan bugüne kadar süreç içinde bilgiler verdi, kendisinin ve tanınmış şairlerin kadınlar üzerine yazdığı şiirler okudu, başından geçen trajikomik olayları anlattı.

Konferans, seminer ve dinleti tadında gerçekleşen farklı kutlama hakkında Avrasya Kadınlar Vakfı’nın 22 yıllık Başkanı Fatma Aktaş, kuruldukları günden itibaren amaçlarının bölgelerinde yaşayan kadınların sorunlarına yardımcı olmak çeşitli kurs etkinlik, gezilerle birlikte okuyarak Atatürk’ün gösterdiği müreffeh medeniyetler seviyesine çıkacaklarını söyledi.

Bu yüzden 8 Mart dünya kadınlar gününü çoğu yerde olduğu gibi kutlamadıklarını belirten Fatma Aktaş, vakıf olarak yaptıkları çalışmalar hakkında şunları söyledi:
“ Biz vakıf olarak sadece Hollanda’da değil Bosna’da Azerbaycan’da savaş mağduru kadınlar için de çalışmalar yapıyoruz. Zaman zaman çeşitli ülkelere yaptığımız ziyaretlerle oradaki kadınlarımızın sorunlarını çözmeye, derlerine deva olmaya çalışmanın yanı sıra maddi manevi, araç yardımlarda da bulunuyoruz”

8_marta_ornek_olacak_kutlama_h35063

 

Comments are closed.