Değerli ressamımız Gülümser Kalender Tezcan’ın eserleri önümüzdeki Kasım ayında yapılacak açık artırmayla Bosna Hersek ve Türkiye’deki ihtiyacı olan öğrenciler için yardım amacıyla satışa sunulacaktır. ‘Önemli olan insanlıktır.’ diyen Gülümser Kalender Tezcan, 2014 yılında da Bosna’da yaşanan sel felaketine yardım amaçlı düzenlenen gecede eserleri satışa sunulmuştur.

DSC_0441

ÖZGEÇMİŞ

Gülümser Kalender Tezcan, 1934’te Mersin’de doğdu. Türkçe, İngilizce, Edebiyat, Hollandaca öğrenimlerini Mersin Lisesi, Üsküdar Amerikan Koleji, Ankara Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi, Lahey Pedagojik Akademisi’nde yaptı. Türk Hava Kuvvetleri, Tarım Bakanlığı, Emekli Sandığı’nda çevirmenlik, Amerikan Okulu ve Sağlık İdaresi Yüksek Okulu’nda öğretmenlik yaptı. Aynı süre içerisinde Sabahattin Kalender’in bestelediği Türk Halk Operalarının librettolarını yazdı.

1973 yılında diplomatik görevle Hollanda’ya geldi. Görev süresi sonunda Hollanda’da kalıp Türkçe, İngilizce, Hollandaca öğretmenliği yaptı. Şiirleri Hollandaca’ya çevrildi. Lahey’in Türk Şairi adını aldı. Özellikle kadınları konu alan şiirleri kadın hareketleriyle ilgili toplantılarda okunmaktadır.

42 yildir Hollanda’da yaşayan sanatci, gerçek yaşamın masalını anlatan öykülerinde kültür ayrıcalıklarını işlemiştir.

“Okudun mu Çılgın Şiirlerimi” adı altında topladığı şiirleri, kendi efsanesini yaptığı göçü anlatan bir roman ve pek çok öyküler yazmıştır.

Resme 16 yasinda o zaman ki piyano hocasi, daha sonra esi olan Sabahattin Kalender’e sevgisini ifade etmek icin baslamistir. Son yıllarda tekrar resme baslayan Gulumser Kalender, şiir ve öykülerini yine masalsı bir anlatımla resmetmektedir.

İki çocuk annesi, üç çocuğun büyükannesidir. (Semih Tezcan’ın kardeşi, Sabahattin Kalender’in eşidir.)

———————————

GALERİ – TABLOLAR

Fırtınanın gözyaşları

Fırtınanın gözyaşları

Maçakızı

Maçakızı

Günah çiçekleri

Günah çiçekleri

3 Aydede

3 Aydede

Ayrılık durağı

Ayrılık durağı

Kırmızı gemi

Kırmızı gemi

Flamıngolar

Flamıngolar

Lale

Lale

Truva atı

Truva atı

Ormandaki ev

Ormandaki ev

 

Comments are closed.